Nierzadko woda lodowa określana jest jako czynnik chłodzący, który wykorzystuje się w systemach chłodzenia. W większości przypadków dotyczy to z tym wykorzystywania wody lodowej w systemach klimatyzacji. Wynika to z faktu, że instalacja chłodnicza, które działa w oparciu o wodę lodową może przypominać system ogrzewania kropkę różnicą jest natomiast zasilanie zimną wodą, nie zaś wodą, ale wysoką temperaturą. Z kolei nazwa wody lodowej związane jest oczywiście z jej niską temperaturą. Woda lodowa osiąga temperaturę od 5 do 10 stopni Celsjusza, wówczas nazywana jest wodą zasilającą. Natomiast w przypadku, kiedy ma od 10 do 16 stopni Celsjusza nazywa się ją wodą powracając o.co więcej woda lodowa może mieć postać czystej wody lub też roztworu wody ze środkiem przeciwdziałający zamarzaniu. Najczęściej zatem wykorzystuje się połączenie wody wraz z glikolem etylowym lub propylenowym. Natomiast rzadziej stosuje się solanki. Agregat do wody lodowej skutecznie odprowadza ciepło z wody. W taki sposób tworzy się woda lodowa, która na dalszym etapie dostarczana jest do wentylatorowych wymienników ciepła lub też do innych urządzeń końcowych. Tym samym woda i zamykana jest w obiegu. Natomiast kiedy tylko temperatura ponownie wzrasta wówczas woda powraca do agregatu oraz cały proces ulega powtórzeniu.

Woda lodowa - co to takiego?

Instalacje, które wykorzystują do działania wody lodową mogą stanowić alternatywę dla klimatyzacji, które działa w oparciu o freon. Ogromną zaletą inwestycji w instalacji wykorzystujących wodę lodową są bardzo niskie koszty utrzymania. W tym przypadku koszty generowane są tylko przez energię elektryczną niezbędną do zasilania pomp, a także siłowników sterujących. Kolejną zaletą jest także fakt, że instalacje wykorzystujące wodę lodową są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Dzięki mniejszej ilości czynnika chłodniczego, a także mniejszej emisyjności do atmosfery - klimatyzatory z wodą sodową stanowią dużo mniejsze zagrożenie dla środowiska.

Wykorzystanie wody lodowej

Najczęściej klimatyzatory wykorzystujące wodę lodową stosuje się w bardzo dużych instalacja. Dodatkowo woda lodowa Jest również wykorzystywana w przypadku odbierania ciepła. Szczególnie dobrze sprawdza się to w ogromnych zakładach przemysłowych, na przykład w czasie obróbki metali, a także w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, tworzyw sztucznych, jak również odlewnie w środków chemicznych. I metoda chłodzenia wodę lodową i ma również zastosowanie w medycynie. Woda lodowa wykorzystywana jest to ochładzania urządzeń niezbędnych do rezonansu magnetycznego jak i laserów. Uniwersalne zastosowanie wody lodowej odnaleźć można także w przypadku chłodzenia zasilaczy, stacji energii oraz analitycznych przyrządów. Może być stosowana także w przypadku wytwarzania półprzewodników sprężonego powietrza.

Agregat wody lodowej

Czy wodę lodową należy uzdatniać?

Woda lodowa musi zostać poddana uzdatnianiu przynajmniej zanim dojdzie do etapu zadania układu. Podobnie jest w przypadku wody kierowanej do wytwarzania pary wodnej. Kiedy korzysta się z wody z własnego ujęcia, najczęściej niezbędne jest odżelaźnianie wody oraz odmanganianie. Jednak niezależnie od miejsca ujęcia woda i zawsze powinna zostać poddana filtracji mechanicznej, aby dzięki temu usunąć wszelkie zawiesiny. Dodatkowo woda powinna zostać klarowna, pozbawiona i mętności oraz zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Dzięki niskiemu poziomowi materii organicznej wszelkie mikroorganizmy nie będą miały pożywki, przez co woda będzie mogła pozostać bezpieczna także w przypadku, gdy dojdzie do kontaktu z jakimkolwiek produktem, z przemyśle spożywczym. Ponadto dzięki zapobieganiu rozwojowi biofilmu, a także skażenia mikrobiologicznego i należy zrealizować równolegle dwa procesy. Jeden z nich zapobiega pojawianiu się korozji oraz osadów, zaś drugi pozwala na skuteczną dezynfekcji wody. Nierzadko stosuje się także filtrację bocznikowo, która opiera się o filtr Piaskowy lub węglowy. Dodatkowo w przypadku niektórych przedsiębiorstw występuje także zmiękczanie wody. Jest to jednak proces konieczne, choć rekomendują go specjaliści. Woda może zostać zmiękczona częściowo lub całkowicie. Istnieją także przypadki przecina kiedy stosuje się system odwróconej osmozy. Poza tradycyjnymi metodami uzdatniania wody lodowej istotne jest także zastosowanie właściwego kondycjonowania. Duże znaczenie ma również odpowiednie pH wody lodowej. Najczęściej określa się je na podstawie właściwych środków chemicznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz