Na początku 2019 roku wiele firm, z którymi współpracujemy, koncentruje się na uruchomieniu programów recyklingu lub udoskonaleniu tego, co już funkcjonuje. Niezależnie od powodu, dla którego chcemy zwiększyć recykling, stworzenie skutecznego programu recyklingu może być trudne bez pomocy. RoadRunner na ratunek! W tym poście opisujemy sześć ważnych czynników, które należy rozważyć podczas tworzenia lub ulepszania programu recyklingu w firmie, aby uzyskać poparcie pracowników i zmaksymalizować poziom recyklingu.


Wykorzystaj optymalne pojemniki do recyklingu i ich ustawienie

Właściwe pojemniki do pracy będą się różnić w zależności od firmy. Aby zmaksymalizować poziom recyklingu, zalecamy podejście "czystego strumienia", w którym używa się wielu pojemników do zbierania różnych materiałów nadających się do recyklingu - papieru, tektury, materiałów zmieszanych (plastik, metal, szkło) - oraz wysypiska (na wszystko, czego firma nie może poddać recyklingowi).

Być może zadajesz sobie pytanie: "jak to ustawić w miejscu pracy?". Zalecamy zastąpienie pojemników znajdujących się przy biurkach scentralizowanymi punktami zbiórki w całym miejscu pracy. Zamiast wrzucać wszystko do pojemnika na śmieci stojącego przy biurku, pracownicy będą musieli wstać i zastanowić się, co wyrzucają. Czysty strumień recyklingu to najlepsze podejście, jeśli zależy Ci na zwiększeniu recyklingu, zmniejszeniu zanieczyszczenia materiału i zachowaniu wartości surowców wtórnych.

Stosuj oznaczenia edukacyjne

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wrzucić coś do pojemnika na surowce wtórne, nie wiedząc, czy rzeczywiście nadają się one do recyklingu? Nic nie szkodzi, zrozumienie, jakie materiały należy poddać recyklingowi, może być mylące. Aby to ułatwić, w każdym punkcie zbiórki odpadów należy umieścić etykiety, które jasno określają dopuszczalne materiały dla każdego pojemnika. W ten sposób można mieć pewność, że surowce wtórne trafią do właściwego pojemnika.


Edukacja pracowników powinna zawsze być stałym elementem programu recyklingu. Na przykład, jeśli zauważysz, że kartonowe pudła nie są prawidłowo rozkładane, umieść na pojemniku na kartony znak przypominający o tym, jak je "rozkładać". Oto kilka przykładów oznakowania punktów zbiórki w siedzibie firmy RoadRunner:

Zachęcaj pracowników do recyklingu

Kolejnym ważnym elementem tego procesu jest zachęcanie pracowników do udziału w programie recyklingu. Poniżej znajduje się krótka lista najbardziej skutecznych sposobów na osiągnięcie tego celu:

- Wyznacz jednego lub kilku Eko-Ambasadorów, którzy będą realizować, promować i wzmacniać inicjatywy recyklingowe.

- W połączeniu z oznakowaniem edukacyjnym, dokumenty informacyjne, takie jak ulotki i naklejki w każdym punkcie utylizacji są przydatne w podnoszeniu świadomości i zmniejszaniu zamieszania.

- Oznacz pojemniki i oznakowanie kolorami, według strumienia recyklingu, we wszystkich punktach zakładu, aby wyeliminować zamieszanie i zwiększyć ilość kierowanych do recyklingu odpadów.

Rozpowszechniaj informacje

Niezależnie od tego, czy wprowadzasz program recyklingu, czy udoskonalasz to, co już funkcjonuje, ważne jest, aby rozpowszechniać informacje i upewnić się, że wszyscy są świadomi celów recyklingu w Twojej firmie. Dotyczy to personelu sprzątającego, najemców, pracowników i wszystkich osób korzystających z pojemników każdego dnia. Rozważ powierzenie Eko-Ambasadorowi (Eko-Ambasadorom) zadania dzielenia się aktualizacjami programu za pośrednictwem notatek służbowych, które zawierają wszelkie istotne informacje, o których powinni wiedzieć. Komunikaty te mogą dotyczyć różnych informacji, począwszy od ogłoszenia nowego programu recyklingu, poprzez zgłaszanie przypadków zanieczyszczenia, aż po podkreślanie postępów programu po jego uruchomieniu.

Mierz postępy

Śledzenie postępów w realizacji programu recyklingu pomoże Ci określić, w jaki sposób inicjatywa wpływa na realizację celów Twojej firmy w zakresie recyklingu. Jeśli Twoja firma wprowadza nowy program recyklingu, poświęć trochę czasu na poznanie "wzorcowego" wskaźnika recyklingu dla każdego materiału, aby móc śledzić postępy w porównaniu z nim. Śledzenie tych wskaźników pomoże Ci również zidentyfikować obszary problematyczne i rzuci światło na to, gdzie potrzebne są ulepszenia. Może się okazać, że potrzebne jest dodatkowe oznakowanie, aby zmniejszyć zamieszanie, lub że należy zaktualizować częstotliwość odbioru odpadów. Ostatecznie, zebrane informacje pomogą Ci dostosować program, aby nadal doskonalić wysiłki Twojej firmy w zakresie recyklingu.

Rozwijaj swoje cele dotyczące recyklingu

Na podstawie przeprowadzonej analizy, ważne jest, aby ustalić cele dla programu recyklingu. Pomogą Ci one określić, co musisz zrobić, aby nadal zwiększać poziom recyklingu. Podziel się swoimi celami i postępami z pracownikami, aby zmotywować ich do dalszego recyklingu!


Jakie są Twoje cele?

Zostaw nam komentarz poniżej i daj nam znać, jakie są Twoje cele związane z recyklingiem i co pomogło Twojemu biuru poprawić wskaźniki recyklingu! Jesteś zainteresowany recyklingiem? W ramach naszych usług będziemy zarządzać Twoimi operacjami związanymi z odpadami i recyklingiem oraz wdrażać strategie, które pomogą Twojej firmie osiągnąć jej cele. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz