Praca śrubowych łuparek elektrycznych i benzynowych jest niemożliwa bez użycia specjalnej dyszy w postaci łuparki stożkowej, wykonanej z twardych gatunków stali i zamocowanej na wale za pomocą połączenia kołnierzowego.

Jak wybrać stożek do łuparki?

Niektóre łuparki do drewna idealnie nadają się do rąbania drewna opałowego, podczas gdy inne są przeznaczone do masowej produkcji. Oczywiste jest, że zarówno siła rozłupywania, jak i moc silnika, a także konstrukcja i wymiary muszą być w tym przypadku zupełnie inne. Istota działania wszystkich łuparek do drewna jest taka sama (ostry tasak wbija się z siłą w kłodę i rozłupuje ją na kawałki), ale poszczególne modele wykonują swoją pracę na różne sposoby. Wiele zależy od mocy silnika, ale jeszcze więcej - od zasady działania. Na tej podstawie rozróżnia się dwie klasy łuparek do drewna:

  • Śrubowe (prostsza i tańsza).
  • Hydrauliczna (bardziej skomplikowana i droższa, ale wydajna i bezpieczna).

W przypadku łuparki śrubowej stożek do łuparki jest w nim zainstalowany nie wzdłuż konstrukcji, ale w poprzek. Stożek jest zaostrzony na końcu. Często wykonuje się na nim spiralne nacięcia. Kształtem przypomina dużą marchewkę. Podczas pracy przenoszony jest na niego moment obrotowy silnika, a stożek zaczyna się obracać z dużą prędkością. Dociera do kłody i wkręca się w nią, tak jak wkręt samogwintujący wkręca się w drewnianą płytę. Następnie połowa kłody jest podobnie posiekana na dwie kolejne i tak dalej - aż do uzyskania pożądanej szerokości drewna opałowego. Hydrauliczna łuparka do drewna posiada również ostry nóż do rozłupywania kłód. Nie ma jednak kształtu stożka, ale przypomina ostrze siekiery. I uderza wzdłuż, w koniec kłody. Siły uderzenia nie można porównać ze stożkiem śrubowym - jest znacznie większa. Mechanizm hydrauliczny w łuparce reprezentowany jest przez złożony system adapterów, szpul, kranów i rurek, przez które przepływa olej. Roztwór olejowy pompowany jest za pomocą potężnej pompy. Z każdym przejściem oleju siła nacisku wzrasta kilkakrotnie. Swoje maksimum osiąga w momencie, gdy prasa hydrauliczna dociska nóż do kłody.

Czym charakteryzuje się stożek do łuparki?

Dysza zamontowana na stożkowych łuparkach posiada specjalny gwint śrubowy w postaci zębów, którego przednia i płaska powierzchnia skierowana jest na jej końcówkę, a druga jest prostopadła do jej powierzchni (podobny profil mają zwykłe wkręty samogwintujące). Taka konstrukcja pozwala na rozłupywanie dużych bali zainstalowanych z boku, wkręcając się w nie, obracając i wyrywając włókna drewna przy minimalnym wysiłku. Moc tych ostatnich zależy bezpośrednio od wilgotności oraz wielkości łupanych kłód, a optymalne wyniki pod względem zużycia energii i wydajności osiąga się przy użyciu łuparek stożkowych o mocy od 3 kW. Średnica otworu montażowego takich dysz waha się od 28 do 43 mm, przy czym najbardziej pożądana wartość to 30. Ważną cechą użytkową jest jego główna średnica i długość, które bezpośrednio wpływają na rozmiar rozdartych kłód. Przy standardowym zakresie od 60 do 90 mm, najbardziej popularne są ᴓ w 75 i 80 mm, co pozwala na łatwe rozłupywanie bali do 80 cm. Charakterystyczną cechą, jaką ma stożek do łuparki, jest obecność zaostrzonej końcówki, która z powodzeniem łamie nawet najgęstsze włókna.

Stożki do łuparki

Stożek do łuparki - podstawowe rodzaje

Urządzenia te mają szeroki zakres i znajdują zastosowanie zarówno w przygotowaniu drewna opałowego na potrzeby prywatne, jak i na skalę przemysłową. W szczególności warto zaopatrzyć się w łuparkę śrubową w przypadku właścicieli domów z urządzeniami grzewczymi na paliwo stałe lub w podobnych przypadkach wymagających intensywnego zużycia. Szczególnie interesujące są odmiany kombinowane, ale ich kupno nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie. Duży wybór stożków znajdziemy między innymi w sklepie alltech-shop.eu.

W zależności od rodzaju dostawy drewna, wszystkie łuparki są podzielone na łuparki z obciążeniem pionowym i poziomym. W drugim przypadku kłody są montowane i łamane na boki, co pozytywnie wpływa na szybkość pracy. W zależności od sposobu montażu i rodzaju przekładni wszystkie zespoły z posuwem poziomym dzielą się na reduktory (z mocowaniem głowicy tasaków bezpośrednio na wale) i zespoły kół pasowych (składające się ze stożka połączonego pasami z osią roboczą).

Jak wybrać model idealny? Wybierając produkt na własne potrzeby, należy zdecydować się na rodzaj napędu. W przypadku gdy łuparka będzie używana na zewnątrz i ma być mobilna lepiej zaopatrzyć się w łuparkę do drewna z silnikiem benzynowym. Preferując napęd elektryczny, należy zastanowić się, jaki rodzaj sieci elektrycznej jest dostępny do jej zasilania: jednofazowa 220 V lub trójfazowa 380 V.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz