Z każdym nowym wschodem słońca, perspektywa pracy przynosi kolejny dzień, kolejnego dolara. Dla wielu osób uczciwa praca, którą wykonujemy każdego dnia, może być zakorzeniona w tradycji - działać w oparciu o praktyki tak stare, jak sama organizacja.

Ale wszystko, co dla nas pracuje, czy to ho-hum czy windfall, stanęło pod znakiem zapytania teraz, gdy Ziemia przestała zachowywać się tak, jakby to był zwykły biznes. Zmiany klimatyczne, dyskutowane ze względu na ich istnienie, dotkliwość i rzeczywiste skutki, ponownie znalazły się w centrum uwagi wraz z nowym przesłaniem dla firm: wprowadzaj innowacje... albo nie.

W miarę jak podnosi się termostat, tyka zegar i wszelkie inne metafory są używane w sensacyjnych nagłówkach o społecznym SOS, wielu właścicieli firm ustawia się w kolejce, aby zapytać "co ja mogę zrobić w sprawie zmian klimatu?".

Odpowiedź nie jest tak prosta, jak przestawienie przełącznika. W rzeczywistości, może to być jak przeinstalowanie całej skrzynki z wyłącznikami. Ale, jak się przekonacie, decyzje, które musimy podjąć, nie są już linią na piasku. W dzisiejszym gorącym świecie, najbardziej zrównoważone wybory staną się najbardziej opłacalne.

Uwaga: jeśli wiesz już o zmianach klimatycznych, możesz przejść od razu do naszych 5 zrównoważonych kroków, aby je zwalczyć!

Co to są zmiany klimatu?

Dawniej określane jako "globalne ocieplenie", zmiany klimatyczne stały się przyjętym terminem opisującym odchylenie od średniego stanu Ziemi. Konkretnie, dzisiejsza perspektywa zmian klimatycznych obejmuje skokowy wzrost historycznego trendu klimatu. Globalne temperatury lądów i mórz rosną wykładniczo, poziom mórz podnosi się w alarmującym tempie, a ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze.

Potwierdzone przez konsensus naukowy, okres gwałtownych zmian, których doświadcza ludzkość, jest niestety spowodowany przez nią samą. Działania człowieka, takie jak spalanie paliw kopalnych (ropy, gazu i węgla), niezrównoważone pozyskiwanie zasobów naturalnych i niewłaściwe gospodarowanie odpadami, spowodowały kryzys klimatyczny poprzez emisję gazów cieplarnianych.

Kiedy jeździmy samochodami z silnikami spalinowymi, ogrzewamy nasze domy, wycinamy drzewa, zakopujemy nasze śmieci i prowadzimy nasze "normalne" życie, emitujemy dwutlenek węgla i metan, które zostają uwięzione w atmosferze Ziemi. Światło słoneczne przenika przez te gazy, ale większość powstającego ciepła zostaje uwięziona, nie mogąc opuścić naszej atmosferycznej obudowy - działając bardzo podobnie do szklarni.

Wraz z rosnącymi z roku na rok poziomami emisji, podąża za tym cała gama efektów.

Temperatura. Raport klimatyczny NOAA z 2020 roku sugeruje, że połączona temperatura lądu i oceanu wzrosła w średnim tempie 0,13℉ (0,08℃) na dekadę od 1880 roku. Prognozując, od 1981 roku, średnie tempo wzrostu wzrosła ponad dwukrotnie do 0,32℉ (0,18℃).

10 najcieplejszych lat w historii odnotowano po 2005 roku, a siedem z nich miało miejsce od 2014 roku. Bez wątpienia rok 2021 z pewnością również wejdzie do pierwszej dziesiątki. W skali globalnej lipiec 2021 roku był najgorętszym miesiącem w udokumentowanej historii. W ciągu tego lata Kalifornia, Sycylia i Syberia (na północ od koła podbiegunowego) ustanowiły jednodniowe rekordy ciepła powyżej 118℉. Tymczasem na Grenlandii odnotowano prawie 75℉, a w najwyższym punkcie północnej pokrywy lodowej po raz pierwszy spadł deszcz.

Poziom morza. Globalna średnia poziomu morza wzrosła od 1880 roku o osiem do dziewięciu cali, z czego jedna trzecia przypada na ostatnie dwie i pół dekady. Przyspieszenie wzrostu poziomu morza, spowodowane połączeniem topnienia wody z lodowców i pokryw lodowych oraz rozszerzalności cieplnej wody morskiej, zagraża wszystkim narodom posiadającym linię brzegową. Szczególnie w przypadku Stanów Zjednoczonych, NOAA donosi, że powodzie wywołane przypływami są obecnie od 300% do ponad 900% częstsze niż 50 lat temu.

Gwałtowne zjawiska pogodowe. W wyniku zmian klimatycznych, gwałtowne i ekstremalne zjawiska pogodowe stały się bardziej powszechne, szkodliwe i niszczycielskie. Dłuższe (i gorętsze) susze, większe pożary, potężniejsze huragany i tornada, a nawet ulewne deszcze - wszystko to jest bezpośrednio związane z cieplejszym klimatem.

Częstotliwość i intensywność takich zjawisk - o czym świadczą ostatnie tragiczne opady w Chinach, Belgii/Niemczech i Tennessee, a także historyczne poż ary na amerykańskim Zachodzie, w Turcji i Grecji - sygnalizują to, co dopiero nadejdzie.

Dlaczego działania związane ze zmianami klimatycznymi są tak pilne?

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) sprawił, że gorący temat zmian klimatycznych ponownie stał się przedmiotem zainteresowania opinii publicznej. Zmian Klimatu (IPCC) ponownie wprowadził gorący temat zmian klimatu do sfery publicznej. Zadaniem tego komitetu, powołanego przez ONZ, jest regularne dostarczanie decydentom na całym świecie obiektywnych informacji naukowych, istotnych dla zrozumienia zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka.

Co różni się od poprzednich pięciu raportów tej grupy? Być może sposób ujęcia w ramy. Liczący ponad 3000 stron, liczący 234 autorów raport IPCC, wydany w sierpniu 2021 roku, został nazwany "ponurym ", "ponurym " i "katastrofą" -" kodem czerwonym dla ludzkości", który wymaga natychmiastowego działania.

Dla kontekstu, cofnijmy się do roku 2015, kiedy to prawie 200 narodów na całym świecie przyjęło Porozumienie Paryskie, które ustanowiło globalne ramy dla uniknięcia globalnego wzrostu temperatury poniżej 2°C, przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia go do 1,5°C. Ten próg, określony wówczas jako "punkt bez powrotu" dla klimatu Ziemi, jest prawdopodobnie tym, co sprawia, że obecny raport IPCC jest tak potępiający.

Podczas gdy wiele krajów zgodziło się w pełni przyjąć rozwiązania w ciągu najbliższych kilku dekad, autorzy sugerują, że temperatury na naszej planecie wzrosną do 2040 roku, niezależnie od dodatkowego zużycia paliw kopalnych. Oznacza to, że rozwiązania, nad którymi ludzkość pracuje od jutra, powinny były być gotowe już wczoraj.

Wiele czynników przyczyniło się do opóźnionej reakcji na tak egzystencjalny kryzys - w tym polityka, ekonomia i poczucie odpowiedzialności - ale najlepszą wiadomością jest to, że podjęcie działań w sprawie zmian klimatu jest mniej dyskusyjne niż kiedykolwiek wcześniej. Piętnastoletnie badania, w ramach których przeanalizowano 4 856 artykułów prasowych z pięciu krajów, wykazały, że 90% mediów przedstawia fakty zgodnie z prawdą.

A jeden fakt w szczególności zyskuje na popularności wśród dyrektorów generalnych i zarządów na całej planecie: to, co dobre dla świata, jest dobre dla biznesu i vice versa.

Wpływ zmian klimatycznych na biznes

Oprócz konsekwencji środowiskowych, zakłócenia klimatyczne i środowiskowe (takie jak ekstremalne warunki pogodowe, susze i niedobór zasobów) zostały uznane przez Światowe Forum Ekonomiczne za największe potencjalne ryzyko dla biznesu. Czynnikami decydującymi są ich zdolność do ograniczenia dostępności surowców, zakłócania łańcuchów dostaw, zmniejszania popytu na towary i usługi oraz zmiany dostępności i kosztów zasobów.

Jak bardzo gospodarka może przez to ucierpieć? New York Times powołuje się na raport przeprowadzony przez CDP, który poprosił firmy o obliczenie, jak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć finansowo na ich działalność. Po przeanalizowaniu zgłoszeń 215 z 500 największych światowych korporacji, CDP stwierdziło, że firmy mogą być narażone na koszty związane ze zmianami klimatycznymi w wysokości 1 biliona dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Nie tylko Fortune 500 i Wall Street odczują znaczne straty, ponieważ kiedy środowisko traci, traci cały świat. Według raportu giganta ubezpieczeniowego Swiss Re, światowy globalny produkt krajowy (PKB) może spaść nawet o 18%czyli 23 biliony dolarów, do 2050 roku, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania. I choć eksperci zgadzają się, że zmiany klimatyczne najbardziej dotkną najbiedniejsze kraje, nawet największe gospodarki poniosą nieodwracalne szkody. PKB Stanów Zjednoczonych może spaść aż o 10,5% do 2100 roku, podczas gdy wspólna publikacja Stanforda i UC Berkeley przewiduje, że średni dochód Amerykanów skurczy się o 36% w tym samym okresie.

Jeśli jednak myślisz, że jest to problem tylko firm, które opierają się na ropie naftowej, gazie ziemnym lub innych zasobach naturalnych, to jesteś ignorantem. Każda firma, która wykorzystuje ropopochodne tworzywa sztuczne(ponad 99% tworzyw sztucznych jest produkowanych przy użyciu paliw kopalnych) w swoim łańcuchu dostaw lub generuje odpady żywnościowe emitujące metan, ma w tym swój udział.

Chociaż największe światowe organizacje podejmują zobowiązania poprzez koalicje takie jak We Mean Business, to nie wystarczy. Bez względu na wielkość firmy, jej wpływy czy dostępność zasobów, każda firma może i powinna wywierać wspólny wpływ.

Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym Twoja firma może zaangażować się w ratowanie świata. Nie ma czasu do stracenia.

Kroki, które firmy mogą podjąć, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym

 

WYOBRAŹ SOBIE NA NOWO SWOJE NAWYKI ZWIĄZANE Z ODPADAMI

Sposoby, w jakie zarządzamy odpadami, mają duży wpływ na zmiany klimatyczne. W 2018 roku Amerykanie wyprodukowali 292,4 mln ton stałych odpadów komunalnych (tzw. śmieci), a 49,97% z nich trafiło na wysypiska.

Trzy kluczowe ukryte fakty mówią pełną historię o tym, dlaczego jest to taki problem: 1.) 24% z tego stanowiło żywność. 2.) Nasz krajowy wskaźnik recyklingu wyniósł 32,1%, mimo że szacuje się, że 75% tego strumienia nadaje się do recyklingu. 3.) Wysypiska śmieci są trzecim co do wielkości źródłem (15,1%) emisji metanu w USA generowanego przez działalność człowieka.

Recykling i odpowiedzialna gospodarka odpadami mogą drastycznie pomóc. EPA szacuje, że zwiększenie naszego krajowego wskaźnika recyklingu z 30 do 35% mogłoby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o około 10 milionów ton ekwiwalentu węgla.

Utrzymanie odpadów żywnościowych z dala od wysypisk śmieci również spowodowałoby znaczące zmiany (we właściwym kierunku). Materiał organiczny, ciasno zbity na wysypisku, emituje metan, gaz cieplarniany, który zatrzymuje w atmosferze 25 razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla. Znalezienie sposobu na kompostowanie takich materiałów znacznie zmniejsza emisję.

Co więcej, skuteczny plan recyklingu eliminuje zapotrzebowanie na surowce, minimalizuje emisję gazów cieplarnianych i oszczędza energię. W rzeczywistości, recykling jednej tony papieru może uchronić 17 drzew przed wycięciem, co oznacza 64% redukcję zużycia energii, 58% redukcję zużycia wody oraz 60-funtową redukcję zanieczyszczenia powietrza. Wynikająca z tego ochrona drzew prowadzi do ochrony obszarów zlewni i sprzyja wychwytywaniu dwutlenku węgla, a tym samym dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Z ekonomicznego punktu widzenia, recykling prowadzi do zmniejszenia kosztów odpadów, co w dłuższej perspektywie pozwala firmom zaoszczędzić pieniądze!

 

Potrzebujesz rozwiązania w zakresie zrównoważonego zarządzania odpadami i recyklingiem? RoadRunner może pomóc firmom w minimalizacji ilości odpadów i zwiększeniu wydajności, a także zrewolucjonizować usługi recyklingu i kompostowania.

 

ZWIĘKSZ ŚWIADOMOŚĆ WŚRÓD PRACOWNIKÓW I KLIENTÓW

Działalność przeciętnego Amerykanina wytwarza 19 ton metrycznych gazów cieplarnianych rocznie, czyli ilość wystarczającą do wypełnienia wnętrza trzech Statui Wolności. Oznacza to, że jeśli Twoja firma zatrudnia 25 osób, emisja gazów cieplarnianych przez samych pracowników wypełnia Statuę Wolności w ciągu tygodnia.

Jeśli chcesz ją zmniejszyć, najlepszą zachętą dla pracowników jest edukowanie ich na temat wpływu, jaki ich działania mają na środowisko. Stworzenie "zielonego" zespołu to świetne miejsce, aby zacząć. Ta grupa pełnych pasji pracowników pomoże zidentyfikować możliwości poprawy inicjatyw środowiskowych, a także rozpowszechnić to przesłanie w całej organizacji. Jeśli chodzi o programowanie, " 5 R " jest satysfakcjonującą pierwszą lekcją.

 

ZMINIMALIZUJ PODRÓŻE SŁUŻBOWE

Podróże służbowe są jednym z czołowych generatorów emisji związanych z człowiekiem dla firm. W 2019 r. transport ogółem odpowiadał za 29% wszystkich gazów cieplarnianych emitowanych do środowiska. Rok wcześniej same komercyjne podróże lotnicze wyprodukowały 918 milionów ton metrycznych emisji dwutlenku węgla, co stanowiło wzrost o 32% w ciągu poprzednich pięciu lat. The New York Times sugeruje, że dla wielu osób latanie jest ich największym "grzechem środowiskowym", zauważając, że "jeśli bierzesz pięć długich lotów rocznie, mogą one równie dobrze odpowiadać za trzy czwarte emisji, które tworzysz".

Organizacje, które rozumieją negatywny wpływ podróży służbowych na środowisko, już pracują nad rozwiązaniami. Technologia wideokonferencyjna, upowszechniona dzięki pandemii COVID-19, sprawiła, że łączenie klientów i współpracowników na całym świecie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jeśli jednak podróż jest konieczna i dotyczy celu regionalnego, podróż pociągiem lub autobusem jest nawet o 90% bardziej efektywna pod względem emisji dwutlenku węgla niż podróż samolotem.

 

WYBIERAJ ZRÓWNOWAŻONYCH DOSTAWCÓW

Kiedy firmy podejmują wewnętrzne strategie redukcji emisji dwutlenku węgla, ważne jest, aby skupić się również na czynnikach zewnętrznych. Podejmowanie mądrzejszych decyzji dotyczących zakupów i współpraca ze zrównoważonymi dostawcami zapewnia, że zrównoważony rozwój pozostaje priorytetem w całym łańcuchu dostaw.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, dostawcy oferują bardziej zrównoważone produkty i usługi, a także cenne materiały bazowe pochodzące od konsumentów. Decydując się na współpracę ze świadomymi ekologicznie dostawcami, firmy mogą przyczynić się do ochrony środowiska, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, korzystając z produktów, które zużywają mniej energii, wytwarzają mniej odpadów, mają dłuższą żywotność lub promują proces obiegu zamkniętego. I nie należy się już martwić o osiąganie marż, skoro, jak wynika z badania Nielsena, 55% globalnych konsumentów internetowych zapłaciłoby więcej za produkty i usługi dostarczane przez firmy, które angażują się w wywieranie pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko.

 

ZMNIEJSZAJ ZUŻYCIE ENERGII

Według Science Daily, zużycie energii jest odpowiedzialne za ponad jedną trzecią wszystkich emisji dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości, przeciętny budynek biurowy wydaje ponad 30 000 dolarów rocznie na energię. Nie trzeba dodawać, że skupienie się na redukcji zużycia energii może przynieść firmom duże korzyści, zarówno pod względem zrównoważonego rozwoju, jak i oszczędności kosztów.

Wielu właścicieli firm zaczyna od unowocześnienia swoich systemów energetycznych poprzez wymianę oświetlenia na LED, optymalizację systemów grzewczych i chłodzących oraz instalację produktów ocenianych pod kątem wydajności. Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że przedsiębiorstwa mogłyby zaoszczędzić ponad 1,5 miliarda funtów emisji gazów cieplarnianych, gdyby każdy produkt biurowy kupowany w Stanach Zjednoczonych posiadał certyfikat ENERGY STAR.

Powiązanie zrównoważonego łańcucha dostaw z wydajną produkcją, zmniejszenie uzależnienia od zasobów naturalnych i inwestowanie w materiały pochodzące z recyklingu może stanowić istotną różnicę. Użycie szkła pochodzącego z recyklingu wymaga o 30% mniej energii niż wyprodukowanie go z materiałów pierwotnych, a tworzenie nowych produktów aluminiowych z aluminium pochodzącego z recyklingu pozwala zaoszczędzić ponad 90%, a nawet 95% energii potrzebnej do wyprodukowania nowego metalu. To jak uchwycenie błyskawicy w butelce (lub puszce).


 

Chociaż nie ma ostatecznego podręcznika dla firm zajmujących się zmianami klimatycznymi, istnieją wskazówki dla tych, którzy ich poszukują. Aby zorganizować sesję dotyczącą zrównoważonej strategii w zakresie odpadów i recyklingu w Twojej firmie, napisz do nas.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz