Nigdy nie przypuszczaliśmy, że będziemy zmuszeni do opisania najnowszego "internetowego wyzwania" na naszym blogu, ale to wszystko zmieniło się na początku tego miesiąca, kiedy natknęliśmy się na #Trashtag. Z ponad 324,000 akcji na Facebooku i 38,000 oznaczonych postów na Instagramie, wyzwanie #Trashtag inspiruje ludzi na całym świecie do sprzątania śmieci w ich społecznościach. Z nadzieją na zmotywowanie naszych czytelników do wzięcia udziału w akcji, chcieliśmy podzielić się kilkoma informacjami na temat wyzwania i pozytywnego wpływu, jaki wywiera ono na nasze środowisko. Zostaw nam komentarz, jeśli ukończyłeś wyzwanie #Trashtag i podziel się z nami swoimi ulubionymi zdjęciami.


historia stojąca za wyzwaniem #trashtag

Początkowo stworzone przez firmę o nazwie UCO Gear kilka lat temu, użytkownik Facebooka Byron Román przywrócił wyzwanie #Trashtag do życia na początku tego miesiąca. Byron pisze w swoim poście na Facebooku: "Oto nowe #wyzwanie dla wszystkich znudzonych nastolatków. Zróbcie zdjęcie obszaru, który wymaga czyszczenia lub konserwacji, a następnie zróbcie zdjęcie po tym, jak coś z tym zrobicie i opublikujcie je."

Chociaż wyzwanie było początkowo skierowane do "znudzonych nastolatków", ludzie w każdym wieku zaczęli brać w nim udział i zamieszczać zdjęcia ze swoich porządków używając #Trashtag w mediach społecznościowych.


PROBLEM ZANIECZYSZCZENIA PLASTIKIEM

Ponieważ wyzwanie to zachęca użytkowników mediów społecznościowych do poprawy obszarów, które wymagają sprzątania lub konserwacji, chcieliśmy poruszyć jeden z najbardziej złożonych problemów na świecie: zanieczyszczenie plastikiem. Ludzie zużywają duże ilości plastiku każdego roku, ale mniej niż 10 procent wyprodukowanego plastiku zostało poddane recyklingowi. Artykuł z National Geographic stwierdza:"Masowa produkcja tworzyw sztucznych, która rozpoczęła się zaledwie sześć dekad temu, przyspieszyła tak szybko, że wytworzyła 8,3 miliarda ton metrycznych - większość z nich w produktach jednorazowego użytku, które kończą jako śmieci." Większość plastikowych odpadów nagromadziła się na wysypiskach śmieci i w środowiskach naturalnych, co zagraża życiu zwierząt morskich i dzikich, jest toksyczne dla zdrowia ludzi i w alarmującym tempie dostaje się do naszych oceanów. Jeśli nasze zużycie plastiku nie zmieni się, eksperci szacują, że do 2050 roku w oceanie będzie więcej plastiku niż ryb (wagowo). Oto kilka bardziej szokujących faktów dotyczących zanieczyszczenia plastikiem, które pokazują problem w odpowiedniej perspektywie:

  • 6,5 miliona ton śmieci dostaje się do światowych oceanów każdego roku. 50% z nich to długotrwały plastik, który będzie dryfował przez setki lat zanim ulegnie degradacji.
  • Śmieci wyrzucane do oceanu każdego roku mają masę około 14 miliardów funtów. Plastik jest ich głównym składnikiem.
  • Uważa się, że ponad 90% wszystkich ptaków i ryb ma w żołądku cząsteczki plastiku.
  • 12% plastiku zostało spalone, a pozostałe 79,5% nagromadziło się na wysypiskach śmieci i w środowisku naturalnym.


#trashtag promuje pozytywne zmiany

Od momentu opublikowania oryginalnego postu, wyzwanie #Trashtag stało się wirusem w mediach społecznościowych, a reakcja świata była przytłaczająca. Wyzwanie rzuciło światło na problem, który rozpaczliwie potrzebuje naszej uwagi, jednocześnie zachęcając świat do zrobienia czegoś w tej sprawie. Jesteśmy podekscytowani, mogąc nadal obserwować różnice, jakie nasze społeczności robią na zdjęciach przed i po. Jeśli chcesz śledzić tę akcję, wyszukaj #Trashtag na Instagramie, Twitterze lub Facebooku, aby pozostać w kontakcie.

Jeśli nie możesz wziąć udziału w wyzwaniu #Trashtag, ale nadal chcesz coś zmienić, zachęcamy Cię do zrobienia następujących rzeczy:

- ogranicz zużycie plastiku jednorazowego użytku

- prawidłowo pozbywać się odpadów

- podejmowania mądrzejszych decyzji dotyczących zakupów

- recykling

"Największym ze wszystkich błędów jest nie robić nic, ponieważ możesz zrobić tylko niewiele - zrób to, co możesz." - Sydney Smith

Kontynuujmy służbę naszym społecznościom i sprawmy, by nasza planeta była czystszym miejscem. Zapraszamy do wzięcia udziału w wyzwaniu #Trashtag, lub zmniejszenia swojego wpływu poprzez wybranie jednego z alternatywnych wyzwań, które wymieniliśmy powyżej. Każdy wysiłek, który podejmujesz, aby poprawić stan naszej planety, nieważne jak mały, pomaga zrobić różnicę! Zostaw nam komentarz poniżej, jeśli masz jakieś pytania lubdaj nam znać, jak planujesz wziąć udział.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz